Nije pita, nije sirnica, nisu štrukle, nije savijača, nije štrudl, nije motani burek sa sirom...Štrudla! Tako se kod nas uvijek zvala i uvijek je bila slana jer se kod nas svježi sir koristio samo za slana jela - slatke stvari sa sirom ni dan danas kod mene baš ne prolaze. Radim ju i dalje baš onako kako ju je radila moja baka, uz iznimku vrlo čestog švercanja i korišćenja gotovih kora za savijače zbog praktičnosti i brzine pripreme - baka je ipak redovno razvlačila metarske kore po čistim stolnjacima...Naravno, najfinija je ukoliko se možete dočepati domaćeg sira i vrhnja od kumica s placa, što je npr. meni u Rijeci dosta teško, ali svako malo mi roditelji iz Zagreba prošvercaju pošiljku ;) Izvana je hrskava, iznutra moćno sočna, pahuljasta i meka, puna okusa, a za to su zaslužni posebni bakini trikovi. Za nas zaposlene, s nedostatkom slobodnog vremena, ovaj recept je po okusu najbliži onome iz naših djetinjstava. Pogodna i za same početnike u kuhinji.
Sastojci 10 osoba
1 paket gotovih kora za savijače (filo pastry) - 10 listova
ZA ŠKROPLJENJE
70 g maslaca
2 dl gazirane mineralne vode
NADJEV
1/2 kg svježeg kravljeg sira
350 ml kiselog vrhnja
4 jaja
15 dag fete, grabancijaša ili nekog drugog slanog sira
1 velika žlica griza
sol po želji
ZA PRELJEV PRI PEČENJU
150 ml kiselog vrhnja
sol po želji
Priprema
60 min
Jednostavno
1
Stavite grijati pećnicu na 180°C. Na sasvim laganoj vatri otopite maslac za premazivanje kora i ostavite ga da se malo prohladi. Tanko i lagano s maslacem premažite pleh u kojem će se peći štrudle.
2
U posudi vilicom ispasirajte slani sir (fetu ili grabancijaš). U njega dodajte žumanjke, a bjelanjke odvojite u drugu posudu. Istucite čvrsti snijeg od bjelanjaka. Žumanjke izmiksajte sa slanim sirom. Slani sir ovdje služi više kao začin, daje posebnu aromu, stoga budite oprezni sa dodatnim dodavanjem soli u smjesu za nadjev. Žumanjcima i slanom siru dodajte svježi sir i ponovno sve izmiksajte. Smjesi još dodajte i griz i 300 ml vrhnja, te sve dobro izmiješajte. Na samom kraju lagano, kao da radite biskvit za tortu, kružnim pokretima žlicom ili kuhačom umiješajte u smjesu snijeg od bjelanjaka. Griz i snijeg od bjelanjaka će nadjevu dati posebnu pjenastost. Ukoliko želite možete nadjev još malo posoliti - ovisi o vašem ukusu - no meni uglavnom slani sir sam po sebi dovoljno zasoli nadjev.
3
Na radnoj površini raširite čistu kuhinjsku krpu koja će vam pomoći da zamotate vaše štrudlice. Za svaku štrudlu će vam biti potrebne po dvije kore za savijaču. Od ove količine nadjeva ja sam smotala 5 štrudlica (sveukupno 10 kora).
4
Na krpu stavite jednu gotovu koru, rukama je poprskajte mineralnom vodom da ju lagano navlažite, te malom žličicom poškropite sa malo istopljenog maslaca. Na nju stavite drugu koru te ponovite škropljenje s mineralnom i maslacem. Tada uz donji rub kora po cijeloj dužini stavite petinu nadjeva od sira. Lijevi i desni rub kora preklopite po širini cca 2-3 cm (da spriječite curenje nadjeva iz štrudle) i pomažući se kuhinjskom krpom zarolajte štrudlu. Prenesite ju na pleh u kojem će se peći. Iste radnje ponovite sa preostale četiri štrudlice.
5
Nakon što ste svih vaših 5 štrudlica stavili u pleh još jednom ih poškropite sa mineralnom i maslacem. Stavite peći štrudlice u pećnicu na 20 minuta.
6
Nakon 20 minuta izvadite štrudle i preko njih prelijte ostatak (200 ml) kiselog vrhnja (po želji ga možete malo posoliti). Ono će dati dodatnu sočnost štrudlicama. Pecite štrudle još 15-20 minuta dok fino ne porumene. Narežite ih na komade po želji.
Posluživanje
Poslužite štrudlice vruće uz kiselo vrhnje, jogurt ili kiselo mlijeko. Najfinije su vruće, kad su kore hrskave, a nadjev pjenast, pahuljast i mekan. Nisu nimalo loše ni hladne ;) Meni je ova štrudla posebno praktična kad moram nešto nabrzinu napraviti a dolazi mi veće društvo. Odrasla sam uz ovakve bakine štrudlice, obožavam ih i kad krenem ne mogu se suzdržati da ih ne jedem gotovo do raspuknuća ;) Mljac!
0 comments:
Post a Comment